Suggestions to hrc (Electrical) Mar 11, 2004 marked ///\\Given a 3p 480V source, transforming to 208 Y 3phase (sorta the normal commercial type PDU thing), if I have 750KVa on the 480V side, does this mean...
250KvA per phase, on the 480V side
///Yes\\520A per phase, on the 480V side
///No. It is not clear whether you have 1) 480V 3phase 3-wire system or 2) 480V/277V 3phase 4-wire system.
1) Each phase will be allowed to draw such a current as to not overload the primary transformer winding.
Iline=750000VA/(sqrt3 x 480V)=902A
However, it is not possible to connect the load across the two terminals that would draw 480V x 902A=432960VA since only 250000VA or I1phase=250000VA/480V=521A is allowed not to overload the winding and transformer. Please notice that 902A/521A=1.731~sqrt3, which is the design basis for the delta winding current when delta current is 521A and line current is 902A. Similar reasoning holds true for:
2) The line current is again 902A for three phase load. For the single phase load:
I1phase=250000VA/277V=902A for the line to neutral voltage, and
VA1phase=480V x 902A=432960VA
which is higher VA than for the delta connection. Please notice that the two phase load allowed on wye is:
VAa=Van x Ia = 277V x 902A~250000VA
VAb=Vab x Ib = 277V x 902A~250000VA
VAab=VAa + VAb=500000VA\\
and then on the output side of the transformer
1201A available on each leg of the 208?
///The similar reasoning holds true for the transformer output side:
It is not clear whether you have 1) 208V 3phase 3-wire system or 2) 208V/120V 3phase 4-wire system.
1) Each phase will be allowed to draw such a current as to not overload the secondary transformer winding.
Iline=750000VA/(sqrt3 x 208V)=2082A
However, it is not possible to connect the load across the two terminals that would draw 208V x 2082A=433056VA since only 250000VA or I1phase=250000VA/208V=1202A is allowed not to overload the winding and transformer. Please notice that 2082A/1202A=1.732~sqrt3, which is the design basis for the delta winding current when delta current is 1202A and line current is 2082A. Similar reasoning holds true for:
2) The line current is again 2082A for three phase load. For the single phase load:
I1phase=250000VA/120V=2083A for the line to neutral voltage, and
VA1phase=208V x 2083A=433264VA
which is higher VA than for the delta connection. Please notice that the two phase load allowed on wye is:
VAa=Van x Ia = 120V x 2083A~250000VA
VAb=Vab x Ib = 120V x 2083A~250000VA
VAab=VAa + VAb=500000VA\\\